Reference

Detoa

Začátky v Detoe byly velice těžké. Továrna byla na hranici bankrotu. Chyběly finanční prostředky, pracovníci odcházeli a neměl jsem zkušenosti s řízením tak velkého pracovního kolektivu. Navíc čínská konkurence v průběhu 90. let minulého století zničila skoro všechny tradiční české výrobce hraček (TOFA Semily, Hamiro Příbram, JAS Stráž nad Nežárkou atd.). Nemohl jsem si však dovolit neúspěch, protože jsem bydlel vedle továrny a těžko bych tady mohl dále žít…

Původní privatizační projekt tehdejšího vedení státního podniku počítal s odprodejem 51% německému konkurentovi. Tím by tato unikátní továrna byla degradována na pouhý výrobní provoz, bez vlastního odbytu, vývoje a vedení. Měla se zrušit výroba hraček a korálí. Vyrábět se měla pouze pianinová a klavírová mechanika. Časem se podařilo továrnu stabilizovat a uchovat pracovní místa v regionu.

Další těžké období přišlo v roce 2006 - 2009, kdy opět čínská konkurence zničila evropskou výrobu klavírů a pianin. Továrna se musela ještě více přeorientovat na výrobu dřevěných hraček a korálí. Naštěstí jsme v roce 2008 doplatili privatizační úvěr (který činil 120 mil. Kč). Takže se nám i toto složité období podařilo zvládnout.

Továrna již více jak 100 let patří mezi špičkové výrobce dřevěných hraček v Evropě. Je známa svojí kvalitou, designem a originalitou dřevěných hraček. Proto jsme v roce 2010 také zpřístupnili továrnu veřejnosti a následně jsme vybudovali kreativní dílny pro děti a jejich rodiče. V roce 2011 zhlédlo přes 16 000 zájemců naši tradiční výrobu. V loňském roce se návštěvnost zvýšila na více jak 20 000 osob. Pro návštěvníky Jizerských hor a západní části Krkonoš se zrodila další atraktivní nabídka, kterou jinde v České republice nenajdou.

Starostování v Albrechticích

Druhé volební období vykonávám funkci neuvolněného starosty malé obce Albrechtice v Jizerských horách.

Snažíme se dělat vše pro to, aby se v naší obci cítili dobře jak stálí občané tak návštěvníci Albrechtic. V obci máme opravené téměř všechny místní komunikace, hřbitov, kostel, dokončujeme opravy sportovního areálu, budujeme nové chodníky a pouliční osvětlení. Za pomoci dotací jsme renovovali školní hřiště a budovu školy.

Senát

Od podzimu 2012 jsem zvoleným senátorem za Jablonecko a Semilsko. Mé aktivity, členství ve výborech, hlasování a další informace naleznete ZDE