V Jizerských horách oslaví olympijské legendy

12.2.2018    Liberecký deník - autor: LENKA KLIMENTOVÁ    

Oslaví rodáky z regionu, vzdají hold olympijským legendám.

Jizerské hory – V únoru uplyne 90 let od první medaile ze zimní olympiády, kterou získalo Československo. Jednodenními akcemi ve Smržovce na Kedru a Filipu či v Albrechticích si lidé v regionu připomenou úžasné výkony našich borců. A to nejen na olympijských hrách, ale i v dalších kláních.

LYŽNÍCI OPĚT JEDOU I SKÁČOU NA KEDRU

XXIII. ročník tradiční sportovní akce plné recese je na programu v sobotu 17. února od 12.45 hodin na Kedru ve Smržovce. Účastníci v dobovém oblečení se utkají jako vždy ve třech disciplínách – v paraslalomu, sjezdu na dojezd a hup – skok -letu. V rámci Lyžníků je od 9 do 11 hodin otevřeno Lyžnické muzeum ve Schowankově vile v Jiřetíně, kde můžete obdivovat historické exempláře ďábelských prkýnek.

OLYMPIJSKÁ VZPOMÍNKA NA RUDOLFA BURKERTA

Neděli 18. února zasvětili prvnímu medailistovi Rudolfu Burkertovi. Ve skiareálu Detoa v Albrechticích připraví na odpoledne od 14 do 17 hodin pravý olympijský park.

            „Právě v tento den získal ve Svatém Mořici před devadesáti lety Rudolf Burkert bronzovou medaili,“ vysvětlil starosta Albrechtic a majitel továrny na hračky Detoa, Jaroslav Zeman.

Chybět nebude ani pamětní list.

POD PĚTI OLYMPIJSKÝMI KRUHY

17. ÚNORA LYŽNÍCI: Od 12.45 hodin na Kedru (prezence závodníků od 12 do 12.30 hodin). Od 17 hodin pak v sále Parkhotelu proběhne slavnostní vyhlášení výsledků a taneční veselice s hudbou kapely Depozit. 24. ÚNORA SÁŇKAŘSKÝ SVIJANY CUP: Skiareál Filip od 10 do 15 hodin. Výstava v Parkhotelu po celou dobu olympiády v Koreji: Připravil ji Miroslav Morácek, bývalý mistr republiky v sáňkování. Zájemci uvidí exponáty, které se vážou k olympiádám. Fotografie, startovní čísla, dobově oblečené figuríny i staré saně. Šéftrenér sáňkařské reprezentace František Halíř zapůjčí na druhou polovinu výstavy i vlajku z Grenoblu, kde před sedmnácti lety závodil. Veze ji ale předtím do Koreje.