Životopis

 • 1959

  Narození

 • 1977

  Zisk stříbrné a bronzové medaile v mistrovství ČSR v lyžování

 • 1977

  Maturita - Střední uměleckoprůmyslová škola v Jablonci nad Nisou

 • 1978

  Zaměstnání - vlekař u TJ Bižuterie

 • 1984

  Zaměstnání - technický kontrolor u TOFA, závod Albrechtice

 • 1991

  Privatizace TOFA Albrechtice Zobrazit více

  V rámci privatizace se měla nejstarší továrna na dřevěné hračky v Evropě stát výrobní součastí německé společnosti, která zamýšlela zrušit zdejší vývoj a odbyt. Tím by se z tradičního podniku stala pouze dílna pro export s nejistou budoucností, na což později doplatily jiné podniky v našem regionu.

  Z pozice zaměstnance, který měl svou funkcí blízko k vedení podniku, jsem se rozhodl podat konkurenční privatizační projekt, který počítal se zachováním tradiční výroby a udržení chodu továrny i do budoucna. Tento krok se podařil a díky vytrvalé práci a úspornému režimu se povedlo výrobu udržet i přes cenový dumping čínské konkurence a ekonomickou krizi.

  Skrýt

 • 1995

  Ředitel DETOA Albrechtice s.r.o.

 • 2002

  Zvolen členem zastupitelstva obce Albrechtice v Jiz. horách

 • 2006

  Zvolen starostou Albrechtic

 • 2010

  Podruhé zvolen starostou Albrechtic

 • 2010

  Otevření muzea výroby hraček s kreativní dílnou pro děti

 • 2011

  Titul "Podnikatel roku" v Libereckém kraji Zobrazit více

 • 2012

  Zvolen senátorem PČR Zobrazit více

  Ve volbách do Senátu jsem se utkal se silnými protivníky, zejména s bývalým hejtmanem libereckého kraje, Stanislavem Eichlerem, s kterým jsem postoupil do druhého kola voleb.

  Můj program se nemění a dlouhodobě sestává ze tří hlavních témat: omezení možností pro zneužívání sociálních dávek, podpora zaměstnanosti v našem regionu a snaha o zavedení zdravého rozumu do české politiky.

  I přesto, že Senát běžně funguje spíše jako kontrolní a revizní stupeň při tvorbě zákonů, povedlo se mi ve svém prvním funkčním období navrhnout hned 3 zákony, z nichž všechny prošly, byť po zdlouhavém procesu a s mnoha změnami.

  Skrýt

 • 2013

  Zahájení prací na renovaci areálu Protržené přehrady

 • 2014

  Potřetí zvolen starostou Albrechtic

 • 2016

  Dokončení renovace areálu Protržené přehrady Zobrazit více

  V katastru obce Albrechtice v Jizerských horách působím, kde vykonávám funkci starosty, leží bývalá přehrada na řece Bílá Desná, kde došlo v roce 1916 ke katastrofě - protržení hráze a zatopení okolí, což mělo za následek 67 životů a 107 zničených či poškozených domů.

  Doposud byl areál bývalé přehrady nechán na pospas přírodě, i přesto, že se jedná o významné místo jak z pohledu připomenutí této tragédie, tak i coby významného turistického cíle. Začal jsem se tedy věnovat obnově této oblasti a po několikaletém úsilí a koordinaci spolupráce s Lesy České republiky a obcí Desná v Jizerských horách se podařilo areál zrenovovat.

  V areálu jsme nainstalovali informační panely, schody a další dřevené konstrukce a turisté se mohou občerstvit v místním bistru. Nyní místo navštěvuje dle odhadů až 100 000 turistů ročně a Protržená přehrada tak napomáhá rozvoji cestovního ruchu v našem regionu.

  Skrýt

 • 2018

  Počtvrté zvolen starostou Albrechtic, podruhé senátorem PČR

Sport

Od roku 1964 jsem závodně lyžoval za TJ Desná, později TJ LIAZ, Dukla Čáslav, Dukla Hradec Králové a TJ Bižuterie Jablonec. Ke sjezdovému lyžování mě dovedl můj otec, který v padesátých letech minulého století vybudoval s partou nadšenců populární lyžařský vlek Desná Křížek.

Největších sportovních úspěchů jsem dosáhl v roce 1977 na Mistrovství ČR dorostu ve Špindlerově Mlýně. Zde jsem získal bronzovou medaili ve slalomu, stříbrnou medaili v kombinaci a 4. místo ve sjezdu. Tentýž rok jsem byl 6. ve slalomu na Mistrovství Československa na Chopku. Stejný rok jsem se rovněž umístil na 6. místě na mistrovství ČR mužů v Harrachově ve slalomu. Závodnímu lyžování jsem se věnoval až do roku 1989.

Závodně jsem hrál také fotbal v mládežnických kategoriích v Desné a později okresní přebor mužů v Albrechticích.

Celý život se aktivně věnuji cyklistice, klasickému lyžování, běhání a horské turistice.


Kultura

Řadu let jsem byl členem Správní rady jabloneckého divadla. Od roku 2002 pořádáme oblíbené Vánoční koncerty v kostele v Albrechticích v Jizerských horách. Organizujeme tvůrčí soutěže pro děti a dospělé v albrechtické Detoe, populární „Týden české hračky“. Více než 10 let jsme přispívali na koncerty duchovní hudby v Hejnicích. Podporujeme také Josefodolské divadelní jaro.

Pokud mám čas, rád zhlédnu dokumentární cestopisné a historické filmy nebo si přečtu knihu s touto tematikou.

Moje aktivity

Senát ČR

Senát PČR

Od roku 2012 působím jako senátor za oblast Jablonecko - Semilsko. Můj program se nemění a dlouhodobě sestává ze tří hlavních témat: omezení možností pro zneužívání sociálních dávek, podpora zaměstnanosti v našem regionu a snaha o zavedení zdravého rozumu do české politiky.

I přesto, že Senát běžně funguje spíše jako kontrolní a revizní stupeň při tvorbě zákonů, povedlo se mi ve svém prvním funkčním období navrhnout hned 3 zákony, z nichž všechny prošly, byť po zdlouhavém procesu a s mnoha změnami.

Senát ČR

Albrechtice v Jiz. horách

V roce 2002 jsem vstoupil do politiky coby člen obecního zastupitelstva Albrechtic v Jizerských horách. Následně v letech 2006, 2010 a 2014 jsem byl zvolen starostou obce. Funkci vykonávám jako neuvolněný starosta, tedy s minimální odměnou, či zcela bez nároku na odměnu.

V Albrechticích držíme vyrovnaný rozpočet a obec se nemusela zadlužit ani při realizaci větších projektů jako rekonstrukce silnic, veřejného osvětlení nebo nedávno vybudovaného multifunkčního sportovního areálu.

Senát ČR

DETOA Albrechtice s.r.o.

Nejstarší továrně na hračky v Evropě hrozil během privatizace zánik, kdy německý investor měl snahu podnik převzít a zrušit zdejší vývoj a odbyt, čímž by se dosavadní TOFA stala pouze výrobním článkem s nejistou budoucností, na což později doplatily jiné podniky v našem regionu.

Z pozice technického kontrolora, kterou jsem v té době vykonával, jsem podal konkurenční privatizační projekt a podařilo se mi chod továrny udržet i přes ekonomickou krizi a tlak čínské konkurence. Dnes zaměstnáváme okolo 200 lidí a vedle výroby také podporujeme turismus v oblasti s naším interaktivním Muzeem výroby hraček.

Senát ČR

Protržená přehrada

V roce 1916 došlo ke katastrofě - protržení hráze přehrady na Bílé Desné, která se nachází v katastru naší obce. Přehrada již nebyla obnovena a po dlouhá desetiletí zůstal areál ponechán na pospas přírodě i přes historický a technický význam tohoto místa.

Dlouhodobě se věnuji rozvoji turismu v našem regionu, coby významného zdroje pro zdejší ekonomiku a právě Protržená přehrada, jako častý turistický cíl, si žádala renovaci. Inicioval a koordinoval jsem obnovu a po několikaletém snažení se konečně areál v roce 2016 dočkal předání veřejnosti. Dle odhadů jej navštíví až 100 000 turistů ročně.