Sněmovna podpořila návrh proti vysokým nájmům v ubytovnách

12. 06. 2014
Sněmovna ve středu podpořila senátní návrh, jenž zabránit přeplácení nákladů na bydlení v ubytovnách ve prospěch jejich provozovatelů. Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, která zpřesňuje vyplácení doplatku na bydlení, míří do sociálního výboru.

Předloha zajistit, aby vlastníci ubytoven dostávali doplatky na bydlení výhradně na jednu místnost nebo byt. Nyní je možné, že jich čerpají hned několik podle počtu ubytovaných. Inkasují tak částky, které mnohonásobně převyšují obvyklé nájemné.

Náklady státu na doplatek na bydlení rok od roku rostou. V roce 2007 stát na tyto účely vyplatil 527 miliónů korun, předloni už téměř 1,7 miliardy korun a loni zhruba 2,8 miliardy upozornil za předkladatele senátor Jaroslav Zeman (za ODS).

Novelu, která také přesněji vymezuje okruh společně posuzovaných osob pro výplatu dávky, spolu s ním předložili senátoři z různých stran včetně ČSSD, ač vláda chystá vlastní úpravu. Podle ministra Jiřího Dienstbiera ( ČSSD ) je před dokončením, kabinet by ji mohl projednat v červenci.

Senátorská novela vychází z předlohy, se kterou již dříve přišli poslanci ODS. Dolní komora ji nestihla projednat před tím, než byla rozpuštěna. Podobný cíl měla také novela poslanců z hnutí Úsvit, která měla mimo jiné omezit výši příspěvku za bytovou jednotku podle cen místně obvyklých. Sněmovna ale tuto předlohu zamítla.

Tolik k tématu Parlamentní listy. Já jsem rád, že se jeden ze tří návrhů, u kterých jsem byl jedním z předkladatelů, prošel. Věřím, že se vše podaří dotáhnout do úspěšného konce!

Sdílet:

Poslední aktuality

Dar do ÚVN

Dar do ÚVN

Ve středu 18.3.2020 jsme s kolegou senátorem Jaroslavem Doubravou…

Gratuluji ke zvolení

Gratuluji ke zvolení

Jsem rád, že za Jaroslava Kuberu byl zvolen předsedou Senátu Miloš…

Návštěva předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Liberecku

Návštěva předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Liberecku

Dne 5.2.2019 do našeho kraje zavítal na svoji první oficiální…

Složení slibu

Složení slibu

Ve středu 14.11.2018 všichni nově zvolení senátoři složili na…

Děkuji za opětovné zvolení do Senátu

Děkuji za opětovné zvolení do Senátu

Dovolte mi poděkovat všem svým voličům za obdržené hlasy ve volbách…

Děkuji za Vaši důvěru v prvním kole senátních voleb

Děkuji za Vaši důvěru v prvním kole senátních voleb

Dovolte mi poděkovat všem voličům, kteří se rozhodli podpořit mě v…