V továrně vyráběli i součástky pro německé kulomety

03. 04. 2018

I chmurné časy obsahuje stodesetiletá historie albrechtické firmy, jež nesla jména Schowanek a Tofa a dnes dobývá svět hraček jako Detoa. Během druhé světové války se v ní totiž nevyrábělo zboží pro radost dětí, ale díly do pustošivých zbraní pro nacistické Německo.

Šlo o lafety pro letecké kulomety a přídavné palivové nádrže, díky nimž přinášely bombardéry Göringovy Luftwaffe zkázu do Londýna a dalších britských měst. V Albrechticích vznikaly rovněž díly pro obávané střely s dlouhou dráhou letu V2.

„Armádní zakázky tehdy tvořily tři čtvrtiny výroby,“ říká majitel společnosti Detoa Jaroslav Zeman. „Rodina továrníka Schowanka měla dobré kontakty na říšského maršála letectva Hermanna Göringa, z čehož firma těžila. Během války vyrobila dvacet pět tisíc lafet pro letecké kulomety.“

V továrně, kde se v dobách míru rodily dřevěné perle, knoflíky a dřevěné hračky, pracovalo za války dvě stě padesát kovodělníků. Ve firmě navíc museli dřít muži ze zajateckého tábora. Přídavné palivové nádrže pro německé bombardéry z jizerskohorské továrny byly z lehké překližky, aby je letadla unesla a mohla se díky nim vrátit zpátky za kanál La Manche. „Když bombardéry odčerpaly z překližkových nádrží benzin, shodily je dolů,“ dodal Zeman. Firma Schowanek vytvářela za války rovněž dřevěné modely tanků, obrněných transportérů, bitevních lodí, letadel a ponorek, které nasazovali spojenci do boje proti nacistické třetí říši. „Makety byly v měřítku jedna ku padesáti a piloti Luftwaffe se na nich učili poznávat ruské, americké, britské a francouzské zbraně, aby neútočili na vlastní vojáky,“ prozradil Zeman.

Detoa získala fotografie o válečné výrobě v Albrechticích, ale patří jí i jedna překližková palivová nádrž pro bombardéry. „Máme dva modely tanků a koupili jsme jeden model letadla,“ poznamenal Zeman. „Jaroslav Juřík z Desné nám daroval model lodi.“

Kromě Muzea válečné výroby a Muzea hraček se ve firmě Detoa ukrývá také muzeum věnované Rudolfu Burkertovi a ostatní zimním olympionikům z Jizerských hor. Český Němec Burkert získal pro Československo první olympijskou medaili. Vybojoval ji v roce 1928 ve skoku na lyžích ve Svatém Mořici. V Albrechticích se nachází hlavně velké plato s Burkertovými medailemi. Ve stálé výstavě v albrechtické továrně se ocitly i další vzácnosti z Burkertovy pozůstalosti jako závodní lyže a boty, poháry, desetikilogramová socha a poděkování za olympijský bronz od pražských radních s podpisem uznávaného primátora Karla Baxy. (ouš)

Sdílet:

Poslední aktuality

Složení slibu

Složení slibu

Ve středu 14.11.2018 všichni nově zvolení senátoři složili na…

Děkuji za opětovné zvolení do Senátu

Děkuji za opětovné zvolení do Senátu

Dovolte mi poděkovat všem svým voličům za obdržené hlasy ve volbách…

Děkuji za Vaši důvěru v prvním kole senátních voleb

Děkuji za Vaši důvěru v prvním kole senátních voleb

Dovolte mi poděkovat všem voličům, kteří se rozhodli podpořit mě v…

Gratuluji úspěšným luštitelům křížovky

Gratuluji úspěšným luštitelům křížovky

Až do 26. září mohli čtenáři 5plus2 zasílat znění tajenky z mojí…

Rozhlasová vizitka - poslechněte si minirozhovor

Rozhlasová vizitka - poslechněte si minirozhovor

Poslechněte si krátký volební rozhovor Českého rozhlasu. Na celkem…

Ani déšť nezchladil nadšení: IZS Albrechtice 2018

Ani déšť nezchladil nadšení: IZS Albrechtice 2018

V sobotu 1. září se konal další ročník přeshraničního setkání…