V továrně vyráběli i součástky pro německé kulomety

03. 04. 2018

I chmurné časy obsahuje stodesetiletá historie albrechtické firmy, jež nesla jména Schowanek a Tofa a dnes dobývá svět hraček jako Detoa. Během druhé světové války se v ní totiž nevyrábělo zboží pro radost dětí, ale díly do pustošivých zbraní pro nacistické Německo.

Šlo o lafety pro letecké kulomety a přídavné palivové nádrže, díky nimž přinášely bombardéry Göringovy Luftwaffe zkázu do Londýna a dalších britských měst. V Albrechticích vznikaly rovněž díly pro obávané střely s dlouhou dráhou letu V2.

„Armádní zakázky tehdy tvořily tři čtvrtiny výroby,“ říká majitel společnosti Detoa Jaroslav Zeman. „Rodina továrníka Schowanka měla dobré kontakty na říšského maršála letectva Hermanna Göringa, z čehož firma těžila. Během války vyrobila dvacet pět tisíc lafet pro letecké kulomety.“

V továrně, kde se v dobách míru rodily dřevěné perle, knoflíky a dřevěné hračky, pracovalo za války dvě stě padesát kovodělníků. Ve firmě navíc museli dřít muži ze zajateckého tábora. Přídavné palivové nádrže pro německé bombardéry z jizerskohorské továrny byly z lehké překližky, aby je letadla unesla a mohla se díky nim vrátit zpátky za kanál La Manche. „Když bombardéry odčerpaly z překližkových nádrží benzin, shodily je dolů,“ dodal Zeman. Firma Schowanek vytvářela za války rovněž dřevěné modely tanků, obrněných transportérů, bitevních lodí, letadel a ponorek, které nasazovali spojenci do boje proti nacistické třetí říši. „Makety byly v měřítku jedna ku padesáti a piloti Luftwaffe se na nich učili poznávat ruské, americké, britské a francouzské zbraně, aby neútočili na vlastní vojáky,“ prozradil Zeman.

Detoa získala fotografie o válečné výrobě v Albrechticích, ale patří jí i jedna překližková palivová nádrž pro bombardéry. „Máme dva modely tanků a koupili jsme jeden model letadla,“ poznamenal Zeman. „Jaroslav Juřík z Desné nám daroval model lodi.“

Kromě Muzea válečné výroby a Muzea hraček se ve firmě Detoa ukrývá také muzeum věnované Rudolfu Burkertovi a ostatní zimním olympionikům z Jizerských hor. Český Němec Burkert získal pro Československo první olympijskou medaili. Vybojoval ji v roce 1928 ve skoku na lyžích ve Svatém Mořici. V Albrechticích se nachází hlavně velké plato s Burkertovými medailemi. Ve stálé výstavě v albrechtické továrně se ocitly i další vzácnosti z Burkertovy pozůstalosti jako závodní lyže a boty, poháry, desetikilogramová socha a poděkování za olympijský bronz od pražských radních s podpisem uznávaného primátora Karla Baxy. (ouš)

Sdílet:

Poslední aktuality

Křehká krása mě uchvátila

Křehká krása mě uchvátila

V Jablonci včera začal sedmý ročník čtyřdenní výstavy Křehká krása,…

Tradiční poutní koncert v kostele sv. Vavřince

Tradiční poutní koncert v kostele sv. Vavřince

Včera jsem z výstavy Křehká krása zajel do Jilemnice a dobře jsem…

Pouť ve Vysokém

Pouť ve Vysokém

Včerejší sobotní odpoledne jsem strávil ve Vysokém, kde navzdory…

S veteránem za krtečkem 2018

S veteránem za krtečkem 2018

Letošní Veteran rallye byla opravdu hodně úspěšná. Podívejte se na…

Návštěva z Bundestagu

Návštěva z Bundestagu

Dnes zavítal do Senátu poslanec Bundestagu Volkmar Klein - CDU cestou…

Pozvánka na tradiční závod "S veteránem za krtečkem"

Pozvánka na tradiční závod "S veteránem za krtečkem"

Tuto sobotu 21.7. se opět koná oblíbený závod veteránů. Určitě se…